Ako nám vyrástli základy „samy od seba“

 Ako sa vraví, základy domu sú tretina z celkovej výstavby (druhá tretina je hrubá stavba a tretia dokončovanie). Každopádne to bol náš prvý krok pri splnení nášho cieľa, a keďže sme nemali žiadne skúsenosti so stavaním, tak som mal aj poriadne obavy ako to dopadne.

Nakoniec sa ukázalo s odstupom času, že obavy boli zbytočné, aj keď jednoduché to nebolo. Teraz, po skúsenostiach, by som 2x rozmýšľal, či by som základovú deku nerobil na betónové piliere, keďže tento typ stavby je ľahší, ako klasika. Každopádne by sa ušetrilo hodne betónu.

Čo sa týka technických údajov, tak so základmi sme išli do hĺbky 150 cm, čo je dosť, ale keďže sme v oblasti, kde zimy bývajú kruté, tak radšej to mať predimenzované, ako potom mať problémy. Čiže technologický postup v skratke bol nasledovný:

  • Po vykopaní obvodových pásov, sme výkopy začistili, prichystali kamene, ktoré sme hádzali do betónu (v rámci ušetrenia) a nasledovalo betónovanie do úrovne terénu.
  • Potom som dal doviezť betónové tvarovky z firmy PEBEK-Poprad, 60  cm široké – také mali byť základy. Keď sme ich skladali dvaja, bolo ich vyše dvesto a vtedy som po prvýkrát pocítil chrbát 🙁 Každopádne sme išli s tvarovkami v dvoch radoch cca 0,5 m nad úroveň terénu.
  • Nasledovalo vyrovnanie podľa lanka vo všetkých stranách a opäť nalievanie ručne miešaného betónu do tvaroviek. Po zaschnutí navozenie zeminy do základov, zhutnenie, nasypanie štrku, zhutnenie a položenie kari sietí.
  • Medzitým ešte vodári a elektrikári vytiahli rozvody zo zeme cez základy do domu. Potom nasledovalo šalovanie deky, resp. príprava na jej betónovanie.

Keď bolo všetko pripravené na príchod domiešavača, zavolal som jedného murára aj s pomocníkom, keďže som chcel mať deku rovnú a na toto som si už netrúfal. Počasie nám prialo celú jeseň, a tak aj betónovanie deky prebehlo podľa plánu. Hrúbka deky sa ustálila na nejakých 15 cm, aj keď podľa projektu mala mať 20 cm. Po rozhovore s jedným známym stavbárom, ktorý mal teóriu, že architektov v škole učia vypočítať potrebnú hrúbku a následne pre istotu vynásobiť 3x a tak dať do projektu, sme hrúbku znížili a urobili kompromis na 15 cm hrúbku. S odstupom času mám ale aj tak pocit, že sme tu hrúbku predimenzovali.

Čiže suma sumárum, výkopové sondy sme začali na začiatku septembra a deka sa zabetónovala 3.11.2005. Takto stavba prezimovala do nasledujúcej jari.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.