Zakladanie okien

V máji sme postavili konštrukciu, v júni ju strechári zakryli krytinou, cez leto sme domček opláštili a už som sa nevedel dočkať, kedy založíme okná. A konečne bude stavba zakrytá a uzavretá …… Pre okná sme sa rozhodovali počas celého plánovania a príprav na stavbu, a popravde dodnes som nezistil, či sú lepšie drevené alebo plastové. Asi bude niečo pravdy na tvrdení, že ak sú okná spravené kvalitne, je jedno či sú drevené alebo plastové, presne tak isto, ako keď je výroba odfláknutá. U nás nakoniec zavážil fakt, že máme predsa len drevostavbu a mne je samozrejme drevo oveľa milšie ako umelá hmota.

Takisto sme využili aj možnosť, že zakázku vzalo drevárske učilište, takže výsledná suma bola v porovnaní s cenovými ponukami od súkromných firiem tretinová.

Okná mali byť kombináciou 2-skla a 3-skla s tým, že 3-sklá boli na veľkých presklenných plochách a 2-sklá na malých oknách väčšinou na severnej strane domu. Teraz už viem, čo by som robil inak – dal by som všade 3-sklá. Výsledná cena by nenarástla nijako výrazne a mal by som o pár problémov menej.  Za všetky hovorí rosenie v zime, aj keď 2-sklá majú iba polovičný podiel viny. Aj napriek rekuperácii a vlhkosti vzduchu okolo 35-45%  sa v zime pri teplotach pod -10C° spodné časti okien dosť rosia. Prispieva k tomu najmä fakt, že na oknách sú vnútorné žalúzie, ktoré keď sú na noc zatiahnuté, tak bránia prúdeniu vzduchu okolo skla. No a keďže nejaký ten únik tepla cez 2-sklá je, tak výsledkom sú zarosené sklá. U okien s 3-sklami som aj napriek zatiahnutým žalúziam nikdy nespozoroval žiadne rosenie (ani pri -20C°, keď 2-sklá boli zarosené dosť výrazne). Suma sumárum, na rosení skiel vidím, aký výrazný je rozdiel prestupu tepla pri 2 a pri 3-sklách.

Zlepšovák na zakladanie okien

Ale naspäť ku zakladaniu – vymysleli sme si taký vlastný zlepšovák. Namiesto klasických drevených kliníkov sme nakrútili šrúby so 6-hranou hlavou naspodku aj na vrchu v rohoch okna, osadili okno, vyrovnali okno, aby nepadolo ani do vonka ani dnu, a potom už pekne s kľúčom som na šrúbach okno dvíhal alebo špúšťal podľa potreby. Výsledkom bolo absolútne presné osadenie všetkých okien. Najväčšia fuška boli 2 presklenné steny 6x2m, ktore sa skladali zo 6 okien. Tam sme sa naozaj traja celkom vytrápili, lebo dvíhať, nastavovať, zošrúbovať a zapeniť okná v 5-metrovej výške bola dosť drina.

Farba okien

Ďalšia vec, ktorú by som robil nabudúce inak, by bola farba okien. Chceli sme orech, nakoniec podľa „zradného“ vzorkovníka sa nám najviac páčil mahagón, ktorý ale v reáli až tak celkom nespĺňal moju predstavu. To by ma ale až tak netrápilo, ako fakt, ktorý som zaregistroval až po čase, keď sme už chvíľu bývali. Tmavá farba mahagónu zvnútra spôsobila namiesto presvetlovania interiéru jeho stmavovanie, čo ma niekedy dosť zamrzí. Viem si za ideálnych podmienok predstaviť z vnútornej strany krásnu svetlú dubovú farbu, alebo aspoň prirodzený smrek, proste niečo svetlé. Čo sa týka faktu, že z vonkajšej strany som chcel okná hliníkové, tak som zostal pri konštatovaní „Keby som menej chcel a viacej mohol“ keďže v tej dobe to bolo pre nás z finančného hľadiska nereálne.

Takže suma sumárum, okná máme drevené euro s 2-sklami a 3-sklami, ale ideálnu situáciu teraz z odstupom času a pri dostatočných financiách vidím jednoznačne v hliníkovodrevených (dubových) eurooknách.

6 thoughts on “Zakladanie okien

 1. ta vyska pozdlznych okien- to je vyska stavebneho otvoru, zasklenej casti, alebo..?

 2. Zdravím,
  okná sú rôznej šírky 90,125,200,250,300 – ale výška je iba v 2 rozmeroch
  Prízemie: 60cm
  Poschodie: 80cm

  Presvetlenie je dostatočné hlavne vďaka veľkým presklenným plochám na JV strane a hlavne doobedu a naobed je svetla na rozdávanie – vzhľadom na orientáciu domu (viac sa to už natočiť nedalo) svetla ubúda poobede, keďže na západnej strane je napr. v obytnej časti iba malé okno do kuchyne – takisto izby majú iba malé okná – v lete to nevadí a v zime je tak či tak tma hneď poobede, takže prevláda spokojnosť

  s pozdravom t.

 3. Dobrý den,

  velice mě zaujal celý Váš baráček. Výborná práce. Ráda bych se zeptala jaký rozměr oken jste použili (velmi mě zaujal jejich zvláštní obdélníkový tvar) a zda-li máte dostatečně prosvětlené prostory, protože na první pohled vypadají opravdu velice úzká. Nicméně skvěle dotváří celkový design domu. Máte mé uznání.

  Děkuji a přeji hezké bydlení

 4. Nie nie, stĺpik nie je zateplený.
  Je to rohový stĺpik z konštrukcie 140/140mm, obložený dreveným rohovníkom zvnútra a oplechovaný zvonku. Zateplovať ho nemalo zmysel, ono v šikmom priereze je to aj tak viac ako 20cm dreva a objemovo po zateplení by dosť narástli, čo sa mi nepáčilo z estetického hľadiska.
  Okrem toho v porovnaní s rámami okien, ktoré zaberajú v konečnom súčte podstatne väčšiu plochu a pritom majú v priereze iba 7cm, je to zanedbateľná plocha.
  s pozdravom t.

 5. Dobry den,
  chcem sa spytat ako mate riesene tie rohove okna. Vidim tam stlpik v rohu, ten je aj zatepleny, alebo nie?
  Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.