Vetranie II. – rekuperácia

Pokračovanie o vetraní v dome sa už zďaleka nebude niesť v takej optimistickej nálade, ako to bolo u prvého článku. Takže k veci …Keďže som do všetkých izieb dával lokálnu rekuperačnú jednotku Aerovital, tak prirodzene som sa rozhodol riešiť vetranie s touto osvedčenou firmou aj v kúpelke. A tak sme namontovali na jar 2007 do hornej (spodná bola stále nedokončená) kúpelky jednotku Aeroplus.

Táto jednotka zďaleka nebola taká dizajnová zaležitosť ako Aerovital, ale bola skonštruovaná vyslovene do vlhkých priestorov a stála „iba“ nejakých 10 tis. Sk (Aerovital vyšiel vtedy na nejakých 30 litrov).

Všetko fungovalo tak ako malo, až kým nezačal fúkať v zime vietor. Vzhľadom na absenciu spätnej klapky, silný vietor prefúkaval ventilátor, teplo sa nestíhalo odovzdávať a výsledkom bola takmer nulová účinnosť. Čiže keď vonku bolo -3 a v kúpelke 22, tak pri silnom vetre nebol problém namerať teplotu vstupného vzduchu cca 0°C. Vyriešili sme to po reklamácii v priebehu niekoľkých týždňov dodaním novej jednotky, ktorá mala domontovanú spätnú klapku. Tá sa ale zasekávala, a  vtedy mi rupli nervy a celý nešťastný Aeroplus som zrušil.

A tak prišiel čas na niečo nové. A objavil som jednotku od firmy Regulus HR25L. V marci 2008 kúpil – skoro 15tis.Sk 🙁 – na jar namontoval, a bol spokojný skoro celý rok, kým neprišla ďalšia zima… 

Problém prišiel opäť v zime

Táto jednotka je skonštruovaná trochu inak ako Aeroplus, a dokonca by som povedal, že fungovala lepšie. Naozaj bolo vždy parádne vyvetrané, vlhkosť okolo 45% v kúpelke, proste pohoda. Kým nezačal fúkať vietor. A boli sme zase pri tom istom – prefukávanie ventilátora, resp. nemožnosť odovzdávať teplo = nulová rekuperácia.

Tak som celý december a január dumal, ako by sa to dalo odfiltrovať, a už som mal aj vymyslený systém, ktorým by som obmedzil priamy náraz vetra na vstupe, keď v januári 2009 udreli mrazy. V noci sa teploty bežne pohybovali na úrovni -10°C až -15°C, dokonca niekedy vyše -20°C a odrazu sa stala nemilá vec.

Keďže je jednotka skonštruovaná tak, že motor je na vonkajšej strane mimo fasádu aj s ventilátorom a odvod kondenzu je zabezpečený len klasicky miernym sklonom von zo steny, stalo sa to, že ten kondenz začal pri motorčeku  zamŕzať, a ako sa to hromadilo, tak ventilátor najprv začal nepríjemne rapotať, až nakoniec sa zasekol celkom. A vtedy už rekuperácia nebola len neúčinná, ale aj celkom nefunkčná!!!

Proste,  aby som to skrátil, po všetkých týchto problémoch som našiel niekde na googli, že celkovo pre problém s kondenzom pri vetraní, sa do kúpelní ani neodporúčajú decentrálne rekuperačné jednotky. Bbohužiaľ neviem ten článok nikde nájsť. Najjednoduchšie je to vyriešiť klasicky ventilátorom. Takto som to urobil aj ja – komfort klímy sa určite mierne zmenil ku horšiemu. Zďaleka nie je v kúpelniach tak parádne vyvetrané a aj vlhkosť mierne stúpla (cca 50-55% – hneď po sprche 65%) ale zase mať v kúpelke rekuperáciu za 500 Eurikov a aby bola nefunkčná hlavne vtedy, kedy to potrebujem najviac, to išlo proti logike, v ktorej vyhráva obyčajný ventilátor za 80 Eur.

V budúcnosti bude ešte aj článok „Vetranie III“, ktorý bude hlavne o bratovi a jeho centrálnej rekuperácii od firmy Atrea – výhody a nevýhody oproti decentrálnemu systému u mňa … ale vzhľadom na fakt, že sme ten systém ešte ani nenamontovali, tak to asi pár mesiacov potrvá 🙂

7 thoughts on “Vetranie II. – rekuperácia

 1. Zdravím Vás – pridám nejaké skúsenosti z praxe. Viacročnej. Žiaden seriózny predajca Vám nikdy nedoporučí decentrálnu rekuperačnú jednotku do kúpelne… Práve kvôli riešeniu kondenzu. Decentrálnu jednotku odporučujeme iba na riešenie akútneho problému v miestnosti (vlhkosť, pleseň) avšak mimo kúpelne, kuchyne. Boli konštruované do iných klimatických podmienok. Je jedno, že to funguje v Británií alebo Belgicku. Tu nemusí.

  Z x-ročnej praxe môžem doporučiť rekuperačný systém centrálny, áno je drahší, ale bude Vám slúžiť výborne. Ak ho postavíte z komponentov na to určených, budete spokojní. A budete to považovať za jedno z najlepších rozhodnutí počas výstavby. Na margo toho doporučujem serióznych výrobcov, choďte sa pozrieť na ich systém v praxi, ako funguje, či ho počuť a najlepšie do domu v ktorom už funguje aspoň nejakých 4-5 rokov. Hovorte s ľuďmi. Choďte za nimi, choďte sa pozrieť. Urobte si svoj vlastný názor. Preverte si výrobcu, firmu, ako dlho a čo vyrába. Kašlite na facebook a bludy z internetových diskusií, pretože skončíte pri zlom riešení práve na základe zavádzajúcich informácií… Držím palce a prajem tie správne kroky.

 2. Zdravím Lenka,
  čo sa týka ventilátora, tak neregistrujem absolútne žiadne prefuky ani pocit chladu (ani pri zapnutom ani pri vypnutom). Akurát ten vzduch už nie je zďaleka taký vyluftovaný ako pri HR25 🙂 ale s tým nič nenarobím.
  Tepelné straty sa dajú ťažko zmerať iba pocitom, takže na toto Vám neviem odpovedať, ale platí, ako som písal – prefukovanie ani zimu cez otvor necítiť.
  Nemyslím si, že občasné pustenie malého ventilátora dokáže mať vplyv na podtlak v dome … stačí raz otvoriť vchodové dvere a tlak je vyrovnaný – teda neviem si aspoň predstaviť, za akých podmienok by mohol ten ventilátor vytvoriť merateľný podtlak v dome
  s pozdravom Hyben

 3. Zdravim,
  este stale riesime, ako uspesne odvetrat kupelnu v dome, ktory by sa rad blizil k pasivnemu standardu, ale mame velku nechut k centralnej rekuperacii. Mne to tiez vychadza len na nejaky kvalitny ventilator so snimacom vlhkosti a spatnou klapkou, ale obavam sa, ci nebude vytvarat velke tepelne straty (predsa len – diera v obvodovom plasti inak velmi draho izolovaneho domu – resp. hned tri diery, kedze riesime dve kupelne a jednu toaletu). Ake mate skusenosti? Necitit chlad od ventilatora v case, ked nie je v prevadzke? Ta spatna klapka len zabrani priamemu vetru, ale ti dieru predsa len neuzavrie. A este jedna vec – nevznika v dome prilis velky podtlak? Vdaka.

 4. Ahoj,

  to, co si napísal som prezil aj ja…a skoncili sme na rovnakom…V kupelni ventilator 🙂 …v mojom prípade som tam este pridal vlkomerove cidlo a funguje to skvelo…zelem vsetko dobre 🙂

 5. To porovnanie centralnej a decentralnej rekuperacie ma vazne zaujima – dufam, ze sa Vam podari prispevok spracovat 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.