Keď zo steny sála teplo

Spôsob vykurovania - infrapanely

Takže sa konečne dostávame k jednej z najzaujímavejších tém, na ktorú som sa špeciálne tešil, a to je vykurovanie. Pôjdem na to ale trochu odzadu. Nezačnem, ako by sme stavali, ale začnem rovno posledným spôsobom vykurovania, ktorý bol nainštalovaný, pretože krby chcem dať do jedného článku aj s komínmi (ešte nie sú obložené kameňom) a podlahové vykurovanie DEVI je takisto ešte v niektorých priestoroch nedokončené.Práve pre tieto dôvody začínam pri kúrení s najnetradičnejšou metódou akú používame – infračervenými panelmi.

Ale pekne po poriadku

Vo fázi projektovania som ešte ani netušil, že nejaké infrapanely existujú. Mali sme naprojektované klasické plynové kúrenie s kondenzačným kotlom. Našťastie pre mňa nám plynári ale spôsobovali menšie komplikácie, na ktoré som ja nepristúpil, a tak mi odmietli zriadiť prípojku. Tak som vo svojej tvrdohlavosti zrušil plyn celkom a pustili sme sa do projektovania plne elektrifikovaného domu. Vďaka tomu máme špeciálne sadzby pre ND domy a komplet celá domácnosť frčí na nízku tarifu 20 hodín denne.

Postupne sme prešli od štádia, keď mal byť celý dom na podlahové vykurovanie DEVI (na to ale nebolo dostatok financií) cez fázu, keď sme DEVI chceli kombinovať s podlahovými elektrickými konvektormi pod oknami (tie ale musia byť zaliate do poteru, ktorý ja pri suchom procese výstavby nemám resp. je zakázané dávať ich do dreveného debnenia). A keď sme už nemali inú možnosť ako vyriešiť celé horné poschodie v mojej časti (na prízemí je DEVI+krb), objavili sme na internete infrapanely.

Po chvíli pátrania, keď som našiel nenormálne predražené panely niektorých slovenských firiem, sme objavili panely za viac ako prijateľnú cenu. Teoreticky to bolo popísané krásne, ale samozrejme nie som hazardér, a tak som skúšobne objednal iba jeden kus do detskej izby, ktorú sme práve pripravovali na sadrokartón.

Panel prišiel a do bodky sa naplnili moje očakávania aj marketingové „oblbováky“ na internete. Ono v podstate to oblbováky nie sú, pre každého, kto sa trochu vyzná vo fyzike a používa sedliacky rozum, je princíp fungovania IR a UV žiarenia jasný. Dokonca sa mi marí, že je to učivo už zo základnej školy. No aj keď princíp ohrievania priamo predmetov ala slnko znel teoreticky dokonale, tak v praxi som sa už poučil, že nie všetko, čo znie logicky, tak aj funguje.

Našťastie infrapanelov sa to netýka a preto som po niekoľkých týždňoch testovania objednal ďalšie 3 aj s termostatmi. Keďže jeden panel aj s termostatom vyjde zhruba na 200eur a podlahovka DEVI ma na prízemí stála 85tis.Sk, dá sa povedať, že investičné náklady na rovnaký vykurovací priestor sú porovnateľné s klasickými elktrickými radiátormi (samozrejme pri oveľa lepšom komforte a oveľa nižšej spotrebe) a sú tretinové v porovnaní s elektrickou podlahovkou (vykurovacími káblami).

Proste aby toho na jedno čítanie nebolo veľa (v detailoch sa určite vrátim pri ďalších článkoch o kúrení aj ku tejto téme – hlavne pri porovnávaní) tak to zhrniem.

Suma sumárum

Po 2 rokoch používania považujem infračervené panely za jeden z najúčinnejších, najzdravších a zároveň najekonomickejších spôsobov vykurovania v rodinných domoch. Ešte som zabudol napísať, že v každej izbe mám jeden panel o výkone 480W namiesto 2kW konvektora, ktorý bol pôvodne projektovaný. A ani pri teplotách výrazne pod nulou, nejde kúrenie naplno. No a samozrejme najviac sa bavím na niektorých diskusiách napr. e-filip.sk, kde hania IR vykurovanie, ako najhoršiu vec, akú kedy ľudstvo vynašlo – ono to vždy tak bolo, čomu človek nerozumel, toho sa najviac bál a proti tomu sa aj najviac snažil bojovať.

68 thoughts on “Keď zo steny sála teplo

  1. Ahoj,
    aj my sa rozhodujeme ci dat alebo nie infrapanely, cakame na cenovu ponuku z Redwellu. Chcem sa spytat, v jednom prispevku si tu pisal , ze mate v kupelni podlahu z exotickej dreviny+podlahovku, ako ste s tym spokojny? vseobecne sa neodpruca davat podlahovku pod drevo, tak by ma zaujimalo ako to vyhreje miestnost, nie len podlahu. A ako ste spokojny so samotnou podlahou, potrebujem argumenty pre drevenu podlahu v kupelni aby som mohla presvedcit manzela 😉

    PS: krasny domcek a obdivujem, ze ste si to vsetko robili sami

  2. ahoj,
    plánujeme taktiež drevodom konkrétne tiež dvojdom zrkadlovo a študujem všade kde sa len dá, aké kúrenie zvoliť. (Ináč samozrejme chválim dom a estetické cítenie:), je za tym ozaj kusisko dobrej práce)
    Čo sa týka kúrenia sme naklonení krbu, teda skôr krbovej piecke a taktiež namontovať na stropy tie panely
    S panelmi tej českej firmy, od ktorej si ich kúpil ty si spokojný? Dajú sa pri prevádzke regulovať? Teda výkon, waty..

    dik fasa web 😀

  3. ahoj david,
    na toto neviem odpovedať, keďže ja mám iba jeden typ infrapanela od jednej firmy. Ako sa v tom zorientovať? čítať na internete všetko možné, alebo si nájsť dobrého projektanta, ktorý s tým má skúsenosti a zároveň neprofituje z predaja panelov 🙂
    veľa šťastia, hybčo

  4. ja by som sa len chcel spýtať, či je veľký rozdiel medzi firmami a jednotlivými infrapanelmi, ktoré sú predávané?
    ako sa v tej ponuke zorientovať?

  5. dakujem za ponuku a rad ju vyuzijem niekedy ak by som isiel okolo 🙂 … ozaj, odkial ste?
    t.

  6. Dobry den. Planujeme stavat dreveny dom a zaujalo nas infravykurovanie. Citali sme o tom kadeco, no chceli by sme sa presvedcit na vlastne oci :). Jednej pani sme aj pisali, no odmietla nas, tak sa obraciame s prosbou na vas. V texte uvadzate svoju adresu a tel.cislo. Mohli by sme sa teda „aj my“ u vas zastavit ? Prosim ozvite sa, my sa prisposobime. Pekny den. Maria

  7. Zdravim,
    chcel som sa len uistit, lebo mame tiez drevodom a kurime infrapanelmi a samozrejme mame medzi sadrokartonom a OSB doskou medzeru. Este som chcel odmerat teplotu sadrokartonu na vnutornych deliacich prieckach, ktore nemaju vzduchovu medzeru, ale hned izolaciu, no nezohnal som zatial taky teplomer a ten co mam si myslim ze nenameral spravne hodnoty.
    Este som skusal, ze za sadrokartonom je nizsia teplota a citit to hlavne pri elektrickych zasuvkach, ked sa zlozia ramiky. Nespozorovali ste to nahodou aj vy?

    s pozdravom

  8. Dobrý den,
    tento článek mě přímo uchvátil, nemyslela jsem, že něco podobného existuje a může fungovat. Po přečtení celého příspěvku začínám uvažovat bydlím v panelovém domě v podkroví (asi48m2), kdybych přestala používat stávající radiátory a přešla na tento typ vytápění předpokládám dost velkou úsporu a nákup asi 3velkých a 2malých panelů nevím jaké jsou rozměry by asi nebylo moc nákladné. Určitě budu sledovat článek nadále a názory dalších lidí.

  9. Zdravim,
    takze s cistym svedomim mozem potvrdit, ze nedodrziavam postup tohoto vyrobcu 🙂
    realita je taka, ze tuto info som sa dozvedel prave teraz z vasho prispevku … a aj ked znie zaujimavo, tak je v rozpore s parozabranou (bublinkovou) ktoru som pouzil. Tam totizto vyrobca podmienuje ucinnost parozabrany (ako nahradu 5cm sklennej vaty) prave vzduchovou medzerou medzi konstrukciou a sadrokartonom.

    Uprimne som uz davno rezignoval na rozne tvrdenia vyrobcov – podstata je v tom, ze aj ked 100% neverim na nahradu vaty vo forme bublinkatej folie, tak ani tvrdenie Redwellu by som nebral az tak vazne. Na druhom poschodi mam 3 miestnosti (okrem kupelky) a v nich mam 3 infrapanely, ktore vykuruju priestor, kde nie je podizolovany sadrokarton (cize je tam vzduchova medzera) a napriek tomu si myslim, ze je to uplne v poriadku. K tomuto presvedceniu ma vedu fakty o pocite (v kazdej izbe je prijemne teplo napriek iba obcasnemu spinaniu infrapanela) a takisto o ekonomii prevadzky (kazdy den si vediem zaznamy o spotrebe elektriky). Cize suma sumarum, akurat dokoncujem poslednu izbu a aj ked ma vas prispevok minimalne donutil sa zamysliet, tak napriek tomu som dokoncil ten sadrokarton v poslednej izbe aj so vzduchovou medzerou 🙂

    s pozdravom t.

  10. Zdravím, chcel by som sa opýtať, ako ste pripevňovali sádrokartón v izbách, kde máte infrapanely.
    Na stránke Redwell som našiel toto: „Áno,infrakúrenie Redwell je do tohoto domu vhodné a svojim princípom sálavého vykurovania i doporučené.Len je potrebné voliť zloženie jednotlivých vrstiev konštrukcie s ohľadom na akumuláciu tepla a elimináciu vzduchových medzier.To znamen ,že vrstvy obvodovej konštrukcie musia byť v kontakte.Napríklad sádrokartón by mal byť priamo naskrutkovaný na OSB dosku,prípadne pri použití nosného rastru by mala byť vzniknutá vzduchová medzera vyplnená minerálnou vatou.Pokiaľ je už konštrukcia hotová,prípadne je stavba dodávaná na klúč hotová so vzduchovými medzerami doporučujeme vzniknuté medzery vyfúkať izolačným materiálom napr.klimatizérom atď. alebo na vnútornú stranu vonkajšej obvodovej steny doplniť akumulačné dosky stramit.“

    s pozdravom

  11. Zdravím, myslím, že moja rada nebude objektívna, keďže postupne som na plyn úplne zanevrel a mám kopec argumentov proti plynu od vstupnej investície, potreby technickej miestnosti, cez nebezpečenstvo výbuchu až po neobnoviteľnosť zdrojov. Ale úprimne, negatíva by sa našli v opačnom garde aj na elektriku, čiže objektívne môžem smelo prehlásiť, že každý systém má svoje za a proti 🙂 a neda sa to zjednodušene zosumarizovať, že tento typ kúrenia je lepší alebo horší – je to na každom človeku, čo mu viac vyhovuje.

    Ja osobne som infrakúrením nadšený, a dokonca som prednedávnom objavil vykurovacie infra rohože vo forme fólie, ktoré sa iba rozložia pod podlahu bez nejakej ďalšej potreby konštrukcií … vedieť to predtým, tak si tie fólie určite dám namiesto DEVI termokáblov na prízemí … a hore na poschodí by ostali infrapanely

    ale opakujem, toto riešenie vyhovuje priamo mne a mojej rodine, každopádne ste mi dali priamu otázku, čiže moja odpoveď je takáto

    veľa zdaru pri výbere
    t.

  12. Zdravim,
    tato debata je pre nas aktualna, kedze sme v procese tvorby projektu nasho snad nizkoenergetickeho pasivneho domu a rozmyslame o rieseni vykurovania a ohrevu TUV. na pozemku mame plyn a planujeme krb. Rozmyslali sme o variante bud podlahovka a tep. cerpadlo vzduch-voda aj s ohrevom TUV v lete, alebo rekuperacia a plyn,.. videli sme uz v jednom dome aj infrakurenie a dost to na nas zaposobilo. zaujimalo by ma, aky typ kurenia by ste si vybrali vy, ak by ste nemali s tou plyn. pripojkou problem, resp. co by ste nam do nizkoenergetickeho bungalovu odporucili.. predbezne vypocitana (zatial tazko teoreticka) tep. strata je 4kw.
    Vdaka moc, Jana V

  13. Zdravím,
    bohužiaľ toto nemám odsledované a úprimne ma to ani nenapadlo riešiť, takže asi neporadím 🙁
    Skúste kontaktovať s touto otázkou niektorého z predajcov – by ma zaujímalo čo na to povedia – samozrejme potom na odpoveď použiť vlastnú hlavu, či bola relevantná alebo len reklamný marketing
    s pozdravom t.

  14. Dobrý de?. Tie? prechádzam na infrakúrenie (Swiss od Fontes) a dúfam ?e budem spokojný ako Vy.Mám len jednu nejasnos?. Princíp spo?íva v zohrievaní materiálov v izbe. Aký vplyv to má na chladni?ku a mrazni?ku v kuchyni, ke? vlastne panel je nasmerovaný aj na tieto zariadenia. Nedochádza k ich zohrievaniu? Nemáte to náhodou odsledované?
    S pozdravom RomanS

  15. Podľa projektu som niekedy na začiatku dával vypočítavať tepelné straty do jednej firmy a niečo sa mi marí, že sa dopracovali ku nejakému výsledku 7,5kW – ale netušim čo viac, keďže som to vtedy nepovažoval za relevantné (projektu sme sa pri stavbe moc nedržali 🙂 a aj skladby su trochu pomenené) dokonca som ten papier ani neodložil a neviem kde je
    Tieto výpočty sú podľa mňa aj tak len veľmi informatívne a s od reality sa môžu dosť odlišovať – sú to výpočty z papiera, nie zo skutočnosti a z vlastnej skúsenosti viem, že je prakticky nemožné nedopustiť sa nejakých chýb, nedostatočných detailov, tepelných mostov atď.
    Ja sám som dosť perfekcionista a na detailoch si dávame záležať, ale takisto viem, že sú veci na dome, ktoré nie sú celkom tak ako mali byť a lepšie sa to proste urobiť nedalo – kto dokázal postaviť dokonalú stavbu, tak pred ním klobúk dole
    s pozdravom t.
    P.S. len ako príklad spomeniem, že dosť som rozčarovaný z vchodových dverí, ktoré ma stáli cez 30tis.Sk. Akokoľvek som riešil tesnenia, tak stále v zime cez ne výrazne „ťahá“ – keď ich nastavím úplne natesno, tak sa zase nedajú pomaly ani zatvoriť (iba s použitím veľkej sily) a keď som si zisťoval, kde sa stala chyba, tak zo všetkých strán som sa dozvedal, že to je úplne v poriadku, a práve kvôli tomu sa robí zádverie, aby eliminovalo tento nedostatok. Z toho som ostal dosť rozčarovaný – a napr. s týmto určite pri vypočítavaní tepelných strát nikto neráta.

  16. Dobry, chcem sa Vas opytat ake mate vypocitane tepelne straty domu kedze ste za rok kurenia spotrebovali cca 6000KW?
    Dakujem Roman.

  17. zdravím, kľudne sa zastavte – adresa je Jarmočná 37 – Poprad Veľká (je to pod parkoviskom pri cintoríne, úplne na konci Popradu ako sa ide na V.Slavkov – išlo sa tak dakedy ku chemickej čistiarni) prip. telefón je na mňa 0948-102728 (zavolajte skôr dopredu aby som nebol niekde mimo)
    t.

  18. Dobry den, zvazujem vykurovat a vetrat rovnakym sposobom ako Vy. Mam vsak par otazok. Som z PP, nemohli by ste mi venovat par minut. Stale totiz nie som presvedceny o infrapaneloch a nema to nikto koho poznam.:-)
    D.

  19. ahoj,
    vyzerá to veľmi zaujímavo a po terajších skúsenostiach s infra by som pravdepodobne išiel do takejto veci – okrem toho montážne sa mi to veľmi páči, hodilo by sa to do nášho systému suchej podlahy lepšie, ako termokáble, ktoré sme pracne museli schovávať do hobry. Škoda, že som sa o tom nedozvedel skôr.
    dík za info
    t.

  20. Dobrý deň,
    obávam sa, že Vám so spotrebou nepomôžem. V podstate mi kladiete otázky, na ktoré neviem odpovedať. Akú spotrebu ročnú môže mať Vami popísaný byt, závisí ani nie tak od panelov (je jedno čím budete kúriť), ale od stavu bytu – či je zateplený/nezateplený, murovaný, panelový, či má vymenené okná, na ktorú svetovú stranu je, ako je presklenný, aká je cena a tarifa elektrickej energie v mieste bytu, pri akej teplote sa obyvatelia cítia komfortne atď.

    Priamo spotrebu panelov si viete vyrátať súčtom ich príkonu – čiže ak vy chcete 1ks vačší (napr. 1000W) a 3ks menšie (napr. 300W) tak všetky 4 panely pokiaľ by boli zapnuté naraz, tak majú spotrebu 1900W/1hod. (1,9kW/1hod). Potom si to iba vynásobíte cenou 1kW u Vás a máte hodinovú spotrebu kúrenia. Ale ako často a ako dlho cez deň sa Vám budú panely zapínať, to ja netuším.

    Len pre orientáciu ja som minul na kúrení za minulý rok cca 6000-6500kW (150m2) – kúril som celú zimu iba elektrinou. Ale ako vravím, všetko závisí od mnohých premenných.

    s pozdravom t.

  21. Dobrý den , mám byt 3+1 o velikosti 76m2. Ráda bych si pořídila infrapanely. Mužete mi prosím -alespoň přibližně- napsat , kolik korun ročně takové vytápění stojí ? Nemusí to být přesně .Jedná se o provoz 1 většího panelu do obývacího pokoje a 3 menších do ostatních místností.Vzhledem k tomu,že je využíváte,určitě už víte pťibližnou spotřebu a cenu za vytápění.
    Za Vaší odpověď Vám moc děkuji.
    S pozdravem
    Kocourková Marta

  22. – máme v skrini HDO a režim máme na VT od 7.50-9.50 a poobede od 16.35-17.35 a 18.35-19.35
    – pokles teploty nie je, pretože kúrim hlavne v krbe :D, ale vážne – ani minulý rok som nejak nebadal pokles teploty počas VT (priem.teploty v januári boli prakticky totožné) – proste tá hodina sa skoro nijako neprejaví (max. -1°C)
    – infra stíhali v pohode horné miestnosti vykúriť (dokonca ani nešli non-stop, z čoho usudzujem, že ešte tam bola aj rezerva)
    – s porovnaním iných panelov nemám skúsenosti, takže sa neviem bohužiaľ vyjadriť (úprimne som ani nikdy neskúšal teplotu SDK)

    s pozdravom t.

  23. zdravim
    Ešte by ma zaujímalo, kedže sa Vám zrejme kúrenie vypína počas VT o koľko Vám klesne teplota počas tej VT?
    Máte doma HDO, alebo spínacie hodiny (tie majú VT 2 hod. 2 x za den).
    Stíhali tie infra aj túto zimu?
    Ja som doma testoval v jednej detskej izbe 250W panel od Fenixu v tých mínusových teplotách a dokázal ju vyhriať na 22C, len sadrokartón sa mi zdal pocitovo málo zohriaty. Dokonca som čítal niekde na internete, že infrapanely od Redwellu nevedia zohriať sádrokartón narozdiel od tých čo máte nainštalovaný Vy.

    s pozdravom

  24. ahoj miro,
    dik za pochvalu a link – určite si to podrobnejšie pozriem.

    Inak s tou reguláciou suhlasím iba čiastočne. Samozrejme máš pravdu s tými inteligentnými regulátormi, čo sa týka teoretických výpočtov, takže sa trochu poopravím, aby sa to zle nepochopilo – ten inteligentný devireg nefunguje konkrétne na mojom prípade.
    Samozrejme pri rozhodovaní sa, ako budem regulovať kúrenie, zavážil aj silný marketingový ťah DEVI (a to konkrétne to čo píšeš, že devireg proste sa naučí kedy kúriť, zistí kedy vetrám a nebude zapínať kúrenie atď.) – ja som až na vlastnej koži zistil, že pokiaľ mu vadia ostatné typy kúrenia, tak až taký inteligentný nie je. A na to, že má aj nejaké nedostatky takéhoto typu, by som mal byť ako kupujúci upozornený, čo som nebol!!!

    Keď sa akože naučí, kedy vetrám (to mi bolo vysvetlovane predajcom), tak prečo sa nenaučí kedy kúrim v krbe – proste v tomto mi chýba logika. Inak v krbe kúrim so železnou pravidelnosťou ráno a poobede, kolísanie teplôt v interiéri je prakticky každý deň totožné. Proste suma sumárum som sa presvedčil, že nie vždy to najdrahšie a najmodernejšie riešenie je v určitom súhrne faktorov aj to najlepšie. Tým ale nespochybňujem kvalitu a systém deviregov u niekoho iného za iných podmienok.

    s pozdravom t.

    P.S. ozaj, ešte doplním – asi najviac mi na tých deviregoch vadí, že netuším, z akej teploty vychádzajú – proste vidím, čo mám nastavené, ale neviem, koľko má on namerané – na rozdiel od lacnejších termostatov, kde mi ukazuje aktuálnu teplotu a tlačítkom si viem pozrieť ako to mám nastavené

  25. Videl som citil som infra, je to super, pekne designy atd.. Ale daval by som si pozor, ak sa to zle nadimenzuje moze byt pocit, ze to pecie na hlavu, alebo na brucho a chrbat je v chlade.. kvazi… nevyhoda je ze infrapanel sa zapne a vypne.. (hreje tvar, nehreje tvar) infrapanel neznizuje vykon ziarenie.. proste ak je 400W stale ide 400W.. ale objavil som panely, ktore sa daju regulovat vykonovo a to je uz super : http://www.fontes.sk/ Ktomu Devi fuzii logikou, tie inteligentne… Cela inteligencia spociva v tom, ze regulator devi si sam vypocita ako dlho trva kym vykuri dom napriklad na 22C.. Cize ak si natsavim ze zakur o 16hodine na 22C.. On uz vie ze sa ma nastartovat kurenie o 15:45 aby o 16hod bolo 22C.. Cize nemozte sa cudovat, ze to nejde, ani by som to neoznacoval ze zblbne.. Vy mu krbom narusate jeho vypocet.. V podstate vy v krbe nakurite napriklad o 15:30 a logika nepocita s tym ze vy ste si zmysleli kurit 🙂 Skor by som povedal, ze fuzii logika nemoze byt montovana tam kde je viac typov kurenia… Inac mas super dom, zavist 😉

  26. zdravím,
    ospravedlňujem sa za hodne omeškanú odpoveď, ale akosi som túto otázku prehliadol 🙂
    Každopádne tú firmu nepoznám, takže tak či tak neporadím. Dokonca som si ju teraz chcel pozrieť a nie je ani dostupná. Ale myslím, že už aj na Slovensku sa infrapanely utešene rozpbuehajú aj za solídne ceny.
    S pozdravom t.

  27. zdravím, kalkuláciu som si robiť nedal, skúšobne som kúpil jeden panel a dal do detskej izby 12m2, keďže v pohode vykúril, a osvedčil sa, tak som postupne pokúpil do každej izby po jednom paneli (450-500W) – mám ich celkovo 5, ale ako vravím, išiel som na to postupne, čo mi umožnila nedostavanosť domu 🙂 takto experimentovať – inak verím, že predajcovia a výrobcovia to pre istotu predimenzujú, z čoho pramení aj ich väčší zisk.

    Ešte poviem jeden svoj názor … pokiaľ ja viem, tak tepelné straty domu sa rátajú pri teplote -16°C a pravdepodobne moje panely by mi bez pomoci (nejaký konvektor do zástrčky alebo kúrenie v krbe) samé teplotu na povedzme 23°C asi neudržali, keby bolo vonku v kuse permanentne -16 a menej. Ale úprimne, koľkokrát býva v zime taká teplota? a keď aj bude, tak mám krb alebo 2kW konvektor v garáži, ktorý na tých par dní viem zapojiť … čiže kvôli tomu som to nedával ani počítať, ale skúšal som skôr prax z bežnej prevádzky po väčšinu zimy. A prax bola taká, že minulú zimu som v krbe prakticky nekúril vôbec a elektrické kúrenie aj bez konvektorov pomocných celú zimu utiahli v pohode. A to v januári aj vo februári tu boli dni, keď v noci bolo vyše -20

    O zastúpení som počul, že sa má zriadiť (priamo od pána Janocha – ktorý sa zaujímal, ako som spokojný s panelmi a keďže sa dozvedel, že som priamo z PP, tak ma informoval, že má v úmysle v tejto oblasti zriadiť zastúpenie, ale bližšie podrobnosti neviem, a doteraz som ani nevedel, že to zastúpenie tu už je 🙂

    veľa zdaru pri počitaní
    s pozdravom t.

  28. Chcel by som sa ešte opýtať či ste si dali spraviť kalkuláciu na panely aj http://pj-shop.net/.
    Lebo ja som im poslal moje propozície domu a zda sa mi ta kalkulácia hodne prehnaná, lebo do malých miestností cca 12 m2 mi navrhli 2 panely po 350W, celkovo na dom 14 panelov a to mame dost zaizolovanu drevostavbu.
    Ešte mi napísali že majú zastúpenie v Poprade, viete o ňom?
    s pozdravom r.

  29. Ďakujem za pochvalu, panely mám na strope cca takisto 2,6m a úprimne nepociťujem nejaký problém … dokonca v obývačke nad gaučom je na zníženom podhľade cca v 2,4m výške a práve sa najmä babské návštevy vytešujú, ako na nich príjemne hreje – určite nie priveľa.
    Na tie DEVIregi som už rezignoval, v podstate v obývačke som ešte doteraz podlahofku nezapínal, pri takejto zime aká je mi stačí zakúriť cez deň do krbu raz a do ďalšieho dňa s pomocou infrapanela sa udrží teplota na tých 21-22°C, ale nejako to súdruhom potom nevyšlo, keď inteligent pri krbe zblbne 😀
    s pozdravom t.

  30. Dobrý deň.
    V prvom rade by som chcel pochváliť Váš domček, je veľmi pekný.
    Tiež sa zaujímam o infra vykurovanie, chcel by som sa opýtať v akej výške máte tie panely, lebo mne pri výške stropu 2,6 odporúčali max. 300 W.
    K tým Vaším učiacim sa DEVI regulátorom. Kolega má tiež podlahovku s krbom v obyvačke a pri projektovaní ho predajca upozornil na to, aby do tej obyvačky nedával tie mysliace, lebo môžu pri kúreni do krbu zblbnúť.
    Ďakujem.

  31. Zdravím, musím upresniť jednu vec, aby nedošlo k dezinformácii. Môj problém s nastavovaním DEVIregov (inteligentný mysliaci termostat, ktorý je ale aj poriadne drahý) je čisto subjektívny. Napr. má ich aj brat a ten sa nesťažuje, nastavil, podlahovka kúri a on sa už nestará.
    Ja sa zase starám, sledujem, zapisujem, porovnávam, proste ma to baví – a tu nastáva celý problém, že ten mysliaci termostat vie asi viac ako ja, pretože má neustále problém kúriť keď chcem ja a ako na zlosť kúri keď ja nechcem … a doteraz som si s tým neporadil (jeden príklad za všetky – termostat som mal nastavený na 21°C a večer som zakúril v krbe, pekne sa nám to už rozhorelo, v obývačke teplota stúpala, keď na teplomeri bolo 23-24, tak som prechádzal okolo termostatu a začul som cvaknutie, pozriem na termostat a neveril som, že ten inteligent sa zapol pri teplote 24°C a začal dokurovať 🙂
    Druhý problém je, že termostat neukazuje nameranú teplotu z ktorej vychádza, čo mi dosť chýba, napr. na 1000korunových termostatoch ku infrapanelom mi displej ukazuje nameranú teplotu a viem si prepnúť na navolenú teplotu, ktorú chce termostat dosiahnuť, a tak vidím rozdiel, pri tých deviregoch to nie je, proste vidím iba navolenú teplotu napr.21°C (resp. 1-10stupňov len pri podlahovom senzore) a netuším, z čoho on inteligent vychádza, a toto ma dosť irituje.

    Takže odpoveď na Vašu otázku: Keby som infrapanely objavil skôr, určite by som ich dal aj na prízemie namiesto podlahovky (možno okrem kúpelky, kde je studená dlažba – tam mám teraz rohož a je to fakt fajn stúpiť zo sprchy na teplú dlažbu – aj keď na druhej strane ten infrapanel by mal ohrievať aj podlahu, ale priamo podlahovku asi nenahradí). Hlavný dôvod prečo, ale je cena. Infrapanel aj s termostatom ma vyšiel na cca 6000Sk, dole v obývačke a hale by mi stačili 3 kusy, DEVI podlahovka ma vyšla skoro 80litrov (pravdaže si musím odrátať podlahovky a termostaty v kúpelkách, ale aj tak zostáva ešte 60) – proste a jasne, pri podobnom komforte by ma investícia do panelov vyšla výrazne menej ako do podlahovky (pokiaľ by som nekupoval panely 20tis./ks lebo aj také som našiel na nete :))

    s pozdravom t.

  32. Dobrý deň, ďakujem vám za podelenie sa zo skúsenosťami pri stavaní vášho domčeka. Mám na vás jednu otázku:
    Keby ste sa mohli ešte raz rozhodnúť, dali by ste infrapanely do celého domu? (aj namiesto DEVI odporového kúrenia) Uvažujem nad kombináciou kúrenia ako ste zvolili vy ale zaskočilo ma že ste mali problém s nastavením toho elektrického podlahového kúrenia spolu s krbom. Ďakujem

  33. ahoj, sorry za neskoršiu odpoveď – akosi som na tento komentár pozabudol 🙂

    takže, ad1. povrchová teplota panela je horúca, ale bežný dotyk sa prežije bez ujmy, každopádne aby sa predišlo zbytočným slzám (najmä u detí), tak som ich nainštaloval na strop/šikminu – samozrejme hlavný dôvod výberu miesta bola účinnosť, ktorá rastie s umiestnením panelu tak, aby mal čo najväčší rozptyl.

    ad2. panel mám v každej izbe na poschodí (spálňa-19m2, detská-13m2, hosťovská-18m2) + firemná miestnoť na prízemí (15m2) + panel v obývačke nad gaučom (obývačka je prepojená s kuchyňou a halou na celom prízemí cca 60m2 – celé prízemie je vyhrievané elektrickou podlahovkou + krbom, panel spĺňa skôr komfortnú funkciu pri pozeraní TV). Spotreba elektrickej energie je za necelé 3 roky bývania (3 budú v decembri) 24000kWh na nizkej tarife (20h/den) a 3200kWh na vysokej (4h/den – počas vysokej tarify sa nekúri), z toho na spotrebu domu bez kúrenia (voda,varenie,svietenie,pc,tv …) ide denne cca 16-22kWh, tak to vychádzalo celé leto, ked nekúrim (s tou spotrebou je to ale zavádzajúce, lebo prvú zimu som kúril viac v krbe, druhú v krbe prakticky vôbec, čiže tú spotrebu ber ako čisto orientačnú)

    ad.3 to som popravde nikdy nezisťoval, ale predpokladám, že miesta, ktoré sú zakryté pred panelom, tak priamo ohrievať nebude

    s pozdravom t.

  34. Najskôr dik za poskytnutie Tvojích skusenosti. Chcel by som sa spýtať na 2 veci: 1- Píšeš, že povrchová teplota panelu je cca 1oo stupňou, to teda znamená, že musia byť montovane mimo dosahu „neopatrných“ a teda na strope miestnosti? 2- Koľko štvorcových metrov vykuruješ a koľko cca kilowatov si za rok minul? Ak som dobre čítal obývačka v tom zahrnutá nieje? 3- Ohrieva to aj miesta ktoré nie sú v prajamej viditeľnosti panelu, myslím tým za sedačkou a tak, aby tam nedochádzalo k možným „zapoteniam.“ Dik za odpoveď.

  35. ahoj, ano, tiez som toto cital a osobne som sam bol zvedavy, ako to vlastne funguje s tym nahrievanim a vykurovanim. Preto sme kupili na zaciatku iba jeden panel do detskej – skusobny. Vsetko funguje podla mna tak ako ma – dokonca som ostal zaskoceny, ze okolie vyhrieva aj samotny panel, ktoreho povrchova teplota je cca 100°C, takze ked pod nim clovek stoji, tak sa citi, akoby na neho pieklo slnko v lete.

    Ohladom akumulacie a dreva si myslim, ze teplo akumuluje vsetko vratane nabytku a doplnkov, nie iba drevena konstrukcia. Mam aj zjednoduseny priklad – ked som na jar vetral narazovo otvorenim okna preto, ze slnko prehrialo detsku izbu viac ako som chcel a potreboval som tam dostat teplotu z 23 na nejakych 19-20, tak som otvoril vecer, ked uz bolo vonku chladno, okno dokoran na 10-15min. Ked som ho zatvaral, v izbe bola celkom riadna kosa a teplomer ukazoval 15°C, okno som zavrel a odisiel z izby (samozrejme aj dvere na izbe som zavrel)
    … o nejakych 10min, ked isiel syn spat, sme prisli do izby a na teplomeri uz bolo opat 21°C … takze nejaku akumulacnu schopnost ma urcite aj drevostavba – resp. hmota, ktora sa v interieri nachadza
    s pozdravom hybco

  36. Ahoj Hybco,
    ideme stavat drevodom, infrakurenie sme vsak zamietli z toho dovodu, ze tento typ kurenia, pokial mam spravne informacie, potrebuje material, ktory to teplo z infra nakumuluje do seba – proste ten panel musi mat co vyhriat. Ked bude vsade drevo, predpokladali sme, ze nebude tento typ kurenia efektivny. Ty mas tuto kombinaciu pouzitu, absencia akumulacnych prvkov v dome nie je u teba problemom?
    Dakujem za skusenosti a vysvetlenie problemu.
    K.

  37. hmm, na e-filipa chodím sem tam aj ja, dokonca som sa aj pár krát odvážil prispieť do diskusie, ale zase nie moc často, lebo by ma obvinili, že tie panely predávam 🙂 … inak celkovo prínos diskusie na e-filipovi je veľmi mizerný, väčšinou je to tam o obviňovaní, hádkach a skrytej reklame, čo je v konečnom dôsledku škoda pre stavebníka, ktorý tam hľadá užitočné informácie (ktoré sa v tom návale kydov takisto ľahko stratia)

    Čo sa týka konkrétne infravykurovania, zabudol som ešte dodať, že mňa hlavne presvedčil aj fakt, že to montujú do nemocníc a ak by to malo nejaké negatívne účinky, tak myslím, že tí lekári a vedecká obec teóriu o infračervenom vykurovaní a jeho prípadnej škodlivosti ovládajú oveľa lepšie ako partia stavebníkov/stavbárov.

    Vykurovanie v nezateplenej kocke zo 70tych rokov je určite náročné najmä finančne, keďže všetky tieto typy domov sú napojené na plyn a majú centrálne kúrenie (čiže elektrika sama osebe je finančne podstatne vyššia) – úprimne si nedovolím tvrdiť výhody tohoto typu vykurovania v takýchto domoch, bolo by to opäť v teoretickej rovine, keďže to nemám odskúšané … aj keď svokrovci v takom dome bývajú, takže mohol by som teoreticky jeden panel posunúť ku ním a mohli by sme porovnávať 😀

    s pozdravom t.

  38. No aspon ja som ten jediný kladný názor myslel obrazne.

    Kedysi dávno som prechádzal diskusie na e filipovi a nadobudol som dojem že kladné reakcie ani nie sú. Dnes som si Tie diskusie pozrel opäť, je tam pár pozitívných reakcií, ale v záplave „odporu“ sa ľahko stratia.

    Zaujímavé je, že tie negatívne reakcie sa tiež oháňajú fyzikou… 🙂

    Prikláňam sa k názoru že infra je vhodné za určitých podmienok a vo Vašom prípade sú asi splnené. Neviem si predstaviť infra vykurovanie v nezateplenej kocke zo 70tych rokov.

  39. nuž s tým spaľovaním kyslíka to netuším, každopádne tu je obchod, odkiaľ som infrapanely kupoval ja http://pj-shop.net/ takže ich môžete s touto otázkou kontaktovať

    Inak som prekvapený, že som jediný s kladným názorom … spýtam sa inak, všetky tie negatívne názory na infravykurovanie, ktoré som samozrejme aj ja čítal kdekade po nete, sú od užívateľov infrapanelov? alebo sú to len názory od ľudí, ktorí to síce v živote nevideli, ale majú pocit, že teoreticky ovládajú všetko? to je dosť dôležitá informácia pri porovnávaní za/proti
    t.

  40. pripájam sa k názoru „JJ“, ?e toto je zatia? jediný kladný názor na tento typ kúrenia. Zaujímalo by ma, ?i tento typ telesa nespa?uje kyslík, ako je tomu pri klasických „otvorených“ elektrických konvektoroch s odporovým vláknom, ktorý je v priamom kontakte so vzduchom v miestnosti. Prípadne prosím o kontakt na info k týmto panelom.

    ?akujem

  41. ano, panel ohrieva aj podlahu, ale zase zavisi od vodivosti materialu, ze nakolko … je to podobne ako pri podlahovke – na laminate citit efekt podlahovky vyraznejsie ako na dreve, osobne si myslim, ze necakaj od panela, ze zohreje podlahu na ten efekt, aby si citil vyhrievanie od chodidiel (ako je napr. pri zapnutej podlahovke a laminatovej podlahe/dlzabe … u drevenej podlahy ten efekt nie je az taky vyrazny-mam v kupelke teakovu podlahu a podlahovku, takze viem o com hovorim) … kazdopadne v kombinacii s vlastnostami dreva (samo osebe neposobi studeno) a infrapanelom, si dovolim tvrdit, ze o tepelny komfort, aky by ste mali pri podlahovke, nepridete (mam na mysli efekt studenych noh, ked kuris ako divy s radiatormi a na nohy je zima :))
    s pozdravom t.

  42. t.

    dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ohladom istica som sa pytal iba na nazor, samozrejme taketo veci stoja na prepoctoch…

    uvazujem spravne, ak je infrapanel na strope, tak podlahovka nie je nutna, kedze panel ohreje aj podlahu?

    Podlahu by som chcel riesit formou ‚palubovky‘ a pouzitie podlahoveho kurenia is neviem predstavit, kedze pojde o hrubku 2,5 cm a viac. Na druhej strane by som privital komfort podlahovky (teda ak mi dojem nepokazi skynet termostat :]).

  43. jj
    presne tak, momentalne povazujem investiciu 80tis.Sk do DEVI podlahovky na prizemi za jeden z omylov. Nehovoriac o tom, ze tam mam „inteligentne“ termostaty DEVIreg (jeden stal 5000) a tie su take inteligentne, ze si sami urcuju, kedy maju kurit – ked to chcem ja, v dome je 19°C, tak nekuria aj ked su nastavene na 22°C, ked ja mam vyhriaty dom krbom na 25°C, tak bezne pocujem cvaknutie, a ked pridem pozriet na termostat, tak neverim vlastnym ociam, ze aj ked je stale nastaveny na 22°, tak zacal dokurovat.
    S tymto bojujem uz 2 zimy a aj napriek svojmu skromnemu presvedceniu, ze nie som uplny idiot, este sa mi nepodarilo nastavit tento system tak, ze by somm bol spokojny. Ale toto bude tema v clanko o elektrickom podlahovom vykurovani. Odpoved na prvu otazku je jasna, kebyze viem, ako sa mi osvedcia infrapanely, tak namiesto podlahovky su na prizemi 2-3 infrapanely za 10-15tis Sk.

    Z pravidelnych obyvatelov domu zdiela moje nadsenie aj manzelka s mojim otcom (ktory sice u nas nebyva, ale denne nas navstevuje), mojmu 3apol rocnemu synovi to je pravdupovediac zatial jedno 🙂
    Co sa tyka navstev, potvrdili mi nezavisle od seba to, co pocitujem aj ja – vrch vykurujem infrapanelmi v zime na 20-21 a ked zidem po schodoch dole do obyvacky, pocitim narazove pocitove ochladenie, aj napriek tomu, ze na teplomeri je 22-23. (vlhkost v dome sa pohybuje okolo 35-40%, v kupelniach 45-55%)

    Istic mam 3x35A, kedze idem kompletne na elektriku, ale myslim, ze mam bohatu rezervu, pretoze podla projektu som mal mat hore v izbach 2kW konvektory, namiesto toho mam v kazdej izbe 480W infrapanel 🙂
    Osobne si myslim, ze infrapanely (samozrejme zalezi od vykonu) sa pri tom vykone, ktory ja mam, urcite daju pouzit aj v dome bez istica na elektricke kurenie – na porovnanie, luster so 4-5 100W ziarovkami ma taky isty odber, ked ho zapnem – ale toto by som nechal na elektrikarov alebo projektantov, aby posudili, tomu zase moc nerozumiem

    s pozdravom t.

  44. Ahoj,

    tak to je asi jedina pozitivna recenzia na tento typ kurenia co som zatial videl. Takze keby ze vies, ako budu tie infrapanely fungovat, tak podlahovku na spodnom podlazi nedas vobec?

    Ako ostatni obyvatelia domu, nestazuju sa ze im je zima? Pocitove teplo/chlad – niekedy sa ludia stazuju ze im je zima aj pri 22-23 stupnoch, myslim ze to zalezi na pomere teploty a vlhkosti.

    Este otazka, aky mate istic? 3x25A? Daju sa infrapanely pouzit i v dome ktory nema istic na elektricke kurenie?

    Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.