Komíny a krby

S odstupom času som konečne skompletizoval aspoň časť kúrenia, a to konkrétne komíny a krb v mojej časti (bratov krb bude v nejakom budúcom článku). V podstate som len čakal, kedy krb obložíme kameňom a takisto som si už aj systém kúrenia za 3 zimy celkom prešpekuloval.Takže pekne po poriadku najprv komíny

Zámer bol jasný. V projekte boli nerezové komíny a ja som nevidel dôvod prečo nepostupovať podľa projektu. Rozhodol som sa pre Schiedel. Síce cenovo bol skoro 2x drahší ako regionálna konkurencia, ale pri porade s mojím krbárom mi bolo vysvetlené, že Schiedel nemá 0,6 mm hrúbku plášťa, ale 1 mm apod., proste komín bola vec, na ktorej som rozhodne nehodlal šetriť. Samozrejme po skúsenostiach s montážnymi firmami sme si komíny namontovali sami (za odbornej konzultácie regionálneho zástupcu pre Schiedel)

Krbové vložky sme vybrali od nemeckého výrobcu Spartherm. Opäť to bola jedna z tých vyšších investícií, ktorá ale takisto patrila do kategórie, na ktorej sa nešetrilo. Obzvlášť, keď chceme krby využívať intenzívne – čo znamená kúriť denne celú zimu a minimálne 30 rokov. Tu mi tiež bolo vysvetlené, že nie je krbová vložka ako krbová vložka. Je to vec na ktorej sa nešetrí – pokiaľ nechcem v krbe kúriť príležitostne, alebo mať krb len ako dekoráciu.

Čo sa týka dizajnu, tak môj krb je kombinácia omietky a kameňa, ktorý sme použili aj na fasáde. Brat sa ešte stále nerozhodol a preto priestor dostane až v ďalšom článku – možno… 🙂

Funkčnosť a užívanie

V tejto cenovej kategórii majú už krby pomerne sofistikovaný systém spaľovania, v ktorom je zabezpečené aj samoumývanie skla pri horení. Ale tu nastal drobný problém. Keďže som vyberal podľa dizajnu a nie parametrov a nepočúval rady odborníkov, tak nakoniec sme kúpili krbové vložky, ktoré majú výkon 14 kW. Do nízkoenergetického domu, kde sú orientačné výpočty tepelných strát niekde na úrovni 7 kW to znamená, že výkon krbu je 2x predimenzovaný. Pochopil som to až po prvej zime, kde som urobil chybu. V podstate mám iba 2 možnosti:

  1. kúriť naplno, tak aby fungoval systém samočistenia, vlastne takým spôsobom, ako je krb navrhnutý – v tom prípade, ale mám v dome vyše 30 °C,
  2. kúriť menej, vtedy ale nefunguje systém samočistenia 100%

Po troch zimách som nakoniec celkom prešpekuloval systém kúrenia tak, aby mi krb pekne a efektne kúril, a pritom aby sa mi sklo nečiernilo (keď som už toľko vrazil do krbu). Až na tretiu zimu sme konečne kúpili klasické tvrdé palivové drevo. Dovtedy sme kúrili odpadom – resp. druhú zimu som kúril elektrinou kvôli výpočtom a nedostatku dreva. A osvedčil sa mi spôsob prípravy dreva dopredu. Aj napriek tomu, že palivové drevo som kúpil suché, tak nejaká vonkajšia vlhkosť tam vždy je. Samozrejme najväčším nepriateľom skla na krbe je vlhkosť v dreve. V úložnom priestore vedľa krbu mám 2 komory.

Môj princíp spočíva v tom, že stále kúrim iba z jednej, a keď ju miniem, tak medzitým mi v druhej drevo za tie 3-4 dni preschne. Potom iba jednoducho doplním drevo do prázdnej komory a začnem kúriť z druhej … a tak to pokračuje dookola. Vďaka tomuto systému som nečistil krbové dvierka v podstate od novembra. Nie sú síce dokonale čisté (aké by boli keby som kúril naplno – to mám overené) ale jemný závoj až tak neprekáža – a ono sa zase ocení, že prakticky krb nemusím čistiť.

Ďalšie pokračovanie niekedy nabudúce…

3 thoughts on “Komíny a krby

  1. Inak, veľmi krásne krby a kvalitne maju HT design. Máme od ich krb a sme veľmi spokojný.

  2. Zdravím,
    prívod vzduchu mám riešený z exteriéru – čiže cez obvodovú stenu je prieduch odkiaľ sa vzduch nasáva, krbová vložka je dosť výkonná (14kW) tak som nechcel aby mi to odkysličovalo interiér. Čo sa týka používania vzduchotechniky a krbu súčasne, tak som tam žiadne problémy nepostrehol, vzduchotechnika mi ide 24hod denne a v krbe kurim každý deň a som s tým spokojný.
    s pozdravom Hyben

  3. dobry den,
    drevodom mam zatial iba v hlave, ale zacital som sa do obsahu tychto stranok. chcem sa opytat ako mate vyrieseny privod vzduchu ku krbom. rovnako ma zaujimaju postrehy s pouzivanim ventilacie a krbu sucastne.
    dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.