Vetranie I. – rekuperácia

Pre každý dom, snažiaci sa zaradiť do kategórie NízkoEnergetických až pasívnych, je samozrejmosťou nútené vetranie so spätným získavaním tepla, nazývané aj rekuperácia Ani my sme neboli výnimkou. Podľa projektu sme mali mať obaja aj s bratom centrálnu rekuperáciu. Tto znamená, veľkú rekuperačnú jednotku s rozvodmi do jednotlivých miestností. Tak sme to aj začali budovať, ale po obrovských problémoch s jednou nemenovanou popradskou firmou (antireklamu tu verejne robiť nebudem, ale na požiadanie viem súkromne napísať o koho išlo – to sa týka všetkých firiem, s ktorými sme mali zlé skúsenosti), sme dali všetko rozmontovať a tesne pred termínom sťahovania sme sa ocitli opäť na začiatku.

Aj preto som sa ja vo svojej časti rozhodol urobiť rekuperáciu decentrálnu. To znamená, že do každej miestnosti som nainštaloval samostatnú malú rekuperačnú jednotku, ktorá zabezpečovala vetranie len pre tú miestnosť.

Rozhodol som sa pre jednotku AEROVITAL od firmy Siegenia, ktorá by mala byť špička vo svojej kategórii. Pre mňa ako alergika, bolo dôležité, že má aj peľový filter a celkovo nadštandardný systém filtrácie. Po 2 rokoch a 2 zimách s týmito jednotkami (mám ich celkovo 3 – v ďalších 2 miestnostiach sa nedali nainštalovať z priestorových dôvodov a kúpeľne budú kapitola sama o sebe), môžem konštatovať maximálnu spokojnosť. Účinnosť mám odmeranú, jednotky majú spätnú klapku – čiže ich neprefukuje zvonka, diaľkové ovládanie, sú relatívne tiché.

Takisto vďaka možnosti menenia filtrov vidím, čo by som inak dýchal a nemusím riešiť, aké svinstvo sa mi za tie roky usadilo v rozvodoch, keďže som sa vzdal centrálnej rekuperácie (to bol aj jeden z hlavných dôvodov môjho rozhodnutia).

Každopádne brat išiel vo svojej časti domu do centrálneho vetrania a má už aj nakúpený materiál od firmy Atrea. Keď to namontujeme a bude to mať cez zimu odskúšané, určite tu hodím v ďalšej časti aj naše porovnania.

Suma sumárum

S decentrálnym vetraním som spokojný, aj keď takisto má svoje nevýhody – napr. problematické centrálne a automatické ovládanie (nepomohli ani spínacie hodiny do zásuvky, ktoré fungovali skvele, kým som nezistil, že pri signáloch vypnutia nezatvára spätnú klapku). Ale osobne mi tá manuálna starostlivosť stojí za ten pocit, že naozaj budem dýchať čistý vzduch aj za niekoľko rokov. 

O ďalšie problémy decentrálneho systému vetrania, spojené hlavne s kúpeľňou (boli tam použité iné typy decentrálnych rekuperačných jednotiek) sa s vami podelím v ďalšom pokračovaní neskôr.

Ešte jedna skúsenosť

V lete, keď sa cez deň interiér predsa len zahreje, je nežiadúce odovzdávanie tepla, tak som to vyriešil jednoducho – každá jednotka má 2 motory (jeden na nasávanie, druhý na vyfukovanie) a na radu dodávateľa na leto prelepujem na jednom motore kontakty, takže viem nastaviť, že funguje buď nasávanie alebo vyfukovanie – v praxi to znamená, že na noc je vetranie pustené naplno s tým, že jednotka nasáva chladnejší vzduch dole v obývačke, ten prechádza cez celý dom do ostatných miestností, kde jednotky v spálni a detskej izbe vyťahujú prehriaty vydýchaný vzduch z miestnosti. Do rána je dom opäť ochladený, vzduch je prefiltrovaný, zlodeji ma pri zavretých oknách nevykradnú a susedov pes ma v noci nebudí, lebo ho nepočujem 😀

25 thoughts on “Vetranie I. – rekuperácia

  1. S aerovitalom technický problém nie je, akurát nekupujem nové filtre, ale ich 2x do roka vysávam, inak idú ako hodinky.

    Skôr je tam vizuálny a dodávateľský problém. Vizuálny na exteriérovej strane s krytkou, ktorá už všade dosť výrazne zdegradovala, zažltla, príp. je olámaná a dodávateľský, že sa neviem nikde na Slovensku dopátrať k nejakým náhradným dielom. Písal som do niektorých stavebnín, ktoré som narýchlo našiel na googli ako autorizavaného predajcu, ale odpoveď žiadna.

    Viac času sa mi tomu venovať nechcelo, lebo to nebolo na 5min, že napíšem a hotovo.
    Takže toto ma sklamalo asi najviac, že firma od ktorej som to kupoval, už neexistuje a nejaká podpora na SK asi je, ale zjavne až niekde na chvoste záujmu spoločnosti.

    Čo sa týka kondenzu, tak samozrejme kondenz je 😀 ale nie je to nič strašné.

  2. Zdravim. Zaujimalo by ma ci okrem spomenuteho sa casom ukazal nejaky novy problem s Aerovitalom. Ako je to u neho s kondenzatom a velkymi mrazmi? Je pravda co pise vyrobca ze sa kondenzat netvori?

  3. ahoj,
    v podstate ti mozem odpovedat aj ciastkovo, ale v globale som uz experimentovat prestal, lebo akosi nestiham sa s tym bavit, a teda v sumare mam jednotky pustene nonstop na najnizsiu rychlost:

    – s programovanim je problem ten, ako som niekde vyssie pisal, ze pomocou spinacich hodin sa jednotka sice da spustat a vypinat, ale nevyhoda je ta (plati to inak aj pri vypadku elektriny) ze ak nie je vypnuta cez vlastny vypinac, tak sa neuzavrie spatna klapka

    – ak sa klapka zatvori, tak je to ok aj pri velkych vetroch, je to len plastovy deklik, ale zabrani prefukovaniu povedzme na 99%

    – automaticke zvysovanie vykonu konkretne moje jednotky nemaju … cize ako si to nastavim, tak to fuka (ja to mam pustene na najnizsiu rychlost, lebo logicky ma vtedy najvyssiu ucinnost a takisto je prakticky nepocutelna)

    – experimentoval som niekedy v zaciatkoch ale skor meranim teplot pri vstupe aby som zistil realnu ucinnost (dostal som sa na nejakych 40-60% zalezi od rychlosti vetrania = cim pomalsie, tym vyssia ucinnost a lepsie odovzdanie tepla) … s porovnavanim teplot v suvislosti s vetranim resp. spotreby kurenia som neexperimentoval, kedze z mojho pohladu je tam vela premennych ktore by selkovy vysledok dost skreslovali (pri vsetkych meraniach by museli byt podmienky rovnake a to nie su – ani vonku v ramci teploty, vlhkosti, slnka, pasivneho ziskavania tepla a ani nasej elektrickej spotreby – varenie, kurenie, krb, TUV atd … takze napr. spotrebu elektriny si zapisujem kazdy den a je dost podobna ked su podobne podmienky vonku, ale tie denne rozdiely su na najake exaktne meranie predsa len dost znacne a skreslovali by to)

    – takze v sumare to robim zautomatizovane mechanicky 😀 cize vacsinou jednotky idu na najnizsiu rychlost nonstop, ale napr. deckam v izbe na noc jednotku vypinam, pokial je vonku velmi veterno, tak v obyvacke tiez vypinam, lebo tam je na veternej strane jednotka, pokial je to nutne, tak zase rychlost manualne znizim … robim to uz zautomatizovane ked idem okolo a napadne ma to … takze uz moc nad tym nerozmyslam 🙂

    ine ma uz nenapada, tak hadam pomohlo, t.

  4. Ahoj,
    zaujimave citanie, ocenujem tvoju iniciativu podelit sa s ostatnymi o skusenosti…to je na nezaplatenie…tiez som mal taku viziu ked sme zacali budovat dom, ale nikdy som sa k tomu nedostal…lenivost akosi vyhrala…

    uvazujem o kupe, troch jednotiek…jedna do obyvacky dole, jedna do izby na medziposchodi a jedna do spalne na poschodi…kupelnu mozno casom nejakym sikovnym ventilatorom… ale k veci… bojim sa prefukovania…mame obycajny dom, ytong, zateplene vatou, kedze to uz ma nejaky rok, okna su plastove s dvojsklami…sem tam sa rosia…uz som sa naucil vhodne otvarat okna, pred topenim vyvetrat, ale je to otravne a nesystematicke…verim ze toto by jednak zredukovalo vlhkost v dome a tiez zprijemnilo kvalitu vzduchu…bojim sa ale spominaneho prefukovania, predsa len je to diera v obvodovom mure…ako si pisal, ak ovladas jednotku spinacimi hodinami, neuzatvori sa klapka…ak sa aj klapka zatvori, je to OK? da sa to prijemne programovat – napriklad v case ked su ludia v danom priestore vyssi vykon, ked nie su, nizssi, pripadne vypnutie s uzavretim spatnej klapky?…ake zvycajne rychlosti pouzivas v danych miestnotiach, ako casto ti idu (nonstop) alebo mas to nastavene tak, ze cez den ti obyvak ide viac a v noci sa utlmuje a zase zvysujes vykon v izbach spiacich alebo ako? ja by to najradsej videl 🙂 …neskusal si experimentovat ze jeden den napr vyuzivas vetranie a druhy nie a aky je rozdiel teplot? bojim sa tiez, ze by mi to zvysilo naklady na kurenie…aktualne mame na prizemi podlahovku ostatok riadiatory… asi som pisal tak chaoticky ale ked ma este nieco napadne, doplnim….vopred dakujem za tvoju odpoved…
    P.

  5. nie nie – neprefukovalo …. ako kým nezačalo poriadne mrznúť, tak som bol veľmi spokojný s tým, ako to funguje a vetrá. Ale ako som už písal, problém nastal pri silnejších mrazoch (-15°C), vtedy kondenz na vonkajšej strane postupne premrzol až ku vrtulke a tá sa zasekla a bolo po vetraní

  6. Zdravím Lenka,

    práve v tej spätnej klapke bol problém … pokiaľ to už majú vyriešené, tak to je zase o niečom inom … akurát si treba dať pozor na kondenz pri veľkých mrazoch, kedy vytekajúca voda zamrzne už v prechodovej rúre a môže znemožniť takisto zatváranie klapky … výsledok bude ten, ze pri silnom vetre alebo fujavici budte mať ráno v kúpelke 14°C ako ja 🙁

    … kazdopádne momentálne mám v kúpelke klasický vetrák, ktorý po zapnutí iba vysaje vzduch za pár minút ale čo sa týka kvality vzduchu, tak sa to nedá porovnať ani s tým aeroplusom ani s tou jednotkou od regulusu – vtedy bol vzduch parádne vyvetraný stále … takže stále hľadám nejaké riešenie čo s tým

    s pozdravom t.

  7. Dobry den,
    mohli by ste mi upresnit, v com Aeroplus nesplnil vase ocakavania? Uvazujem o nom do kupelne, ponukaju ho uz aj s elektronickou spatnou klapkou. vdaka

  8. Neregistrujem ziadnu zvysenu hlucnost, ide to 24h denne a stale tak ako na zaciatku, takze spokojny som. Akurat filtre vzhladom na ich cenu nemenim kazdy rok (myslim ze jeden stoji 30€) ale ich 2-3x do roka poriadne vyprasim a povysavam. Ale inak spokojnost.
    s pozdravom t.

    P.S. mozno este jeden postreh … tie plastove krytky okruhle, ktore su na fasade, tak dost nepekne zazltli a vyzera to otrasne, takze musim vyspekulovat ako ich vymenit za nejake nerezove mriezky – toto som dost sklamany, ze na 1000€ masinu daju take lacne plastove mriezky. Ale neviem ako je tu u novych, mozno to uz poriesili

  9. Ako ste spokojny s Aerovitalom po rokoch? Nie su tie ventilatory hlucnejsie? Chcem si kupit jeden do izby, tak preto sa pytam.

  10. Nuz, ta HR30W je kapitola sama o sebe – ma viacej moznosti skombinovania vypinaca kedze ma 2 rychlosti. Ja som si vybral variantu kde pri polohe off je jednotka vypnuta a v polohe on je zapnuta na tu mensiu rychlost. Pri tej mensej rychlosti ju prakticky nepocut a myslim ze je natolko ticha, aby sa dalo pri nej spat, pri tej vacsej rychlosti je uz dost hlucna aj cez den, ked zdaleka nie je take ticho ako v noci.

    Ale uprimne nie som presvedzeny o funkcnosti tej jednotky – na tej nizsej rychlosti ide 24h/denne a osobne nemam pocit, ze by bolo nejak dramaticky vyvetrane – aj ked je pravda, ze ked brat zakuri v krbe a vietor sa otoci, tak citim dym v nose 🙂

    horsi je ale iny fakt, a to je odvod kondenzu – doteraz som neprisiel na to, kde ide kondenz (ktory musi vznikat pri odovzdavani tepla – to je fyzika) … Proste vonku nevyteka kedze predlzovaci dielec ma take oramovanie, ktore brani prirodzenemu stekaniu po fasade, zbernu nadobu to nema takisto … jednoducho mi to zatial nejde do hlavy, no a pokial to chces dat na vetranie kvoli vysokej vlhkosti, tak toho kondenzu by som sa bal, pretoze ten musi nejakym sposobom odchadzat zo zariadenia. Prave preto aj pochybujem o funkcnosti resp. efektivnosti zariadenia, kedze doteraz som nemal ziadny kondenz. Pri aerovitaloch sa prechodova rura dava do spadu a kondenz samovolne steka von (co tiez nie je najstastnejsie, kedze casom vidno stopy stekania na fasade) a medzitym od regulusu som mal este jednotku HR25 v kupelni, v ktorej sa kondenz zachytaval v rekuperacnej nadobe a bolo ju treba z casu na cas vyliat (co tiez nebolo moc pohodlne a cloveka to oravuje – to uz radsej nech to steka po fasade, zase az tak to nevidno :))

    Napr. prave pri tom druhom reguluse bolo v kupelke krasne vzdy vyvetrane, malo to ale malu chybicku krasy, a to ze motor je vonku a pri velkych mrazoch namrzala vrtula a zasekaval sa – nakoniec som ho aspon uspesne vyreklamoval a do kupelky dal obycajny ventilator

    t.

  11. Ahoj. Chcel by som sa opytat, aka je hlucna jednotka HR30W. Chcel by som ju do izby kvoli velkej vlhkosti – az do 70% a aj roseniu okien. Ci sa da pri jej chode spat. Inak ta cena na Slovensku je dost premrstena oproti anglickym obchodom…

  12. ahoj,
    test som nerobil a asi by to nemalo ani zmysel – ur?ite sa nechcem tvári? ?e sme postavili pasívny dom, ktorý je hermeticky uzavretý. S parozábranou som sa ale celkom vyhral – hliníková páska na spojoch aj ?rúbach – dúfam ?e sa dostanem ?oskoro u? aj k ?lánkom z interiéru, mám tam kopec detailných fotiek – ale ako som písal, prefukujú mi vchodové dvere a aj decentrálna rekuperácia aj napriek spätnej klapke nie je absolútne uzavretá ke? je vypnutá.
    Dôle?itej?ie ale pre m?a je, ?e kúrenie v zime je minimálne a komfort v interiéri (teplota a kvalita vzduchu) nad?tandardný
    s pozdravom t.

  13. Caf

    Pred tvojou robotou klobúk dole.
    Otázka k tesnosti stavby. Plánuješ, alebo si už robil „Blower door test“? Výsledok testu je dosť podstatný údaj pre zhodnotenie účinnosti rekuperácie (spomínal si prefukovanie vstupných dverí). Ďalej by ma zaujímalo ako precízne si robil parozábranu (prelepovanie stykov, prelepovanie skrutiek…), a v súvislosti s tým by ma zaujímal výsledok blowerdor testu (ak je, resp. bude).

    diky

  14. Zdravím,
    Vaša skúsenosť je mrzutá, ale pripisoval by som to závade zariadenia, nie chybe konštrukcie. Ja som ani od začiatku žiadny polyuretánový zápach necítil, takže určite nečakajte, či to prestane zapáchať, ale kontaktoval by som predajcu/výrobcu s reklamáciou.
    Inak to vystlanie krytu polyuretánovou penou a jej škodlivosť a výpary – osobne by som neveril všetkému čo sa popíše na internete, tak ako neverím, že keby sa v tej jednotke odparovali nejaké škodlivé látky, tak že by si to nikto nevšimol a zariadenie, ktoré sa roky predáva v celej európe, by ešte bolo na trhu
    verím, že svoj problém vyriešite – poprípade potom napíšte ako ste dopadli
    s pozdravom Hyben

    P.S. ešte ma napadá, ak by ste neuspeli s reklamáciou, treba to dať SOI-ke na kontrolu … ak tam je niečo škodlivé, určite na to prídu

  15. Zdravim Vas,

    pred 2 tyzdnami som si kupil vetraciu jednotku AEROVITAL v nadeji ze konecne vyriesim moje dlhorocne trapenie ohladom hluku a vetrania. Jednotku som podla navodu nainstaloval, zariadenie funguje bez chybicky (teda az na jednu malickost) a dodavka „cerstveho“ vzduchu pri zatvorenom okne sa moze zacat. Zapnem vetranie a po pol hodine v miestnosti citim polyuretanovy zapach, drazdi ma na kasel, a upchava sa mi nos. Tu asi nie je nieco v poriadku. AEROVITAL je z vnutra vsade vytlmeny polyuretanovou penou ktora zapacha, staci si na internete precitat nieco o vyrobe polyuretanu a clovek rychlo zisti, co vsetko sa z toho odparuje. Nema byt tato jednotka urcena (podla materialov prilozenych k zariadeniu) pre alergikov? .. hm … Cize v tejto chvili je pre mna pouzivanie zariadenia (v hodnote 1000 eur) v podstate nemozne a hladam riesenie co stym. Neviem ci ta pena po case prestane zapachat, ale musim povedat ze som dost sklamany a prekvapeny ako je to vobec mozne aby niekto predaval zariadenie obsahujuce zdraviu skodlivy material, s tym ze je urcene pre alergikov.

  16. Zdravím,
    ohrev teplej vody mám riešený elektrickým bojlerom, takisto aj brat. Istý čas som sa pohrával s myšlienkou na prietokové ohrievače, ale vodári ma presvedčili, že potrebujem mať 150l opachu, ktorú som musel pracne skrývať (keďže nemám technickú miestnosť) … ale asi je to predsa len lepšie ako prietokové ohrievače.
    Brat s Atreou ešte spokojný nie je nijako, keďže sme ju stále ešte nezapojili 🙂 v podstate brat nemá ešte ani rozvody poťahané, takže asi to vydrží ešte nejaký ten mesiac 🙂
    s pozdravom t.

  17. Dibrý de?,

    ve?my sa mi pá?i Vá? blok.
    Ja chem za?a? najar výstavmu domu. Momentálne u? 1/2 roka prebieha projekcia. Chcel by som sa Vás opýta?, ako máte rie?ený ohrev teplej vody. A Chcel by som sa opýta?, ako je brat spokojný s Altreou. A ako má rie?ený dohrev.

    ?akujem Martin Mi?o, Tren?ín

  18. konkretne tento typ – Aerovital http://www.siegenia-aubi.de/en/products/ventilation/wall_ventilators/aerovital/ ma stal cca 30tis.Sk jeden kus, mam ich celkovo 3 (obyvacka, detska, spalna) v dalsich 2 miestnostiach (hostovska,pracovna) sa z priestorovych dispozicii nepomestil na stenu, tak tam riesim nieco obdobne, ale lacnejsie
    http://www.dealec.co.uk/acatalog/vent_axia_hr30w_range.html

    nie som si isty, co presne mate na mysli s dokurovanim, takze vetranie dokurovane nie je nijako, je to iba system vetrania so spatnym ziskavanim tepla, kurim na prizemi podlahovkou – DEVI termokable, na poschodi infrapanelmi a k tomu mam este krb, ktory pri otvorenej dispozicii interieru bez problemov rychlo a efektivne vykuri cely dom. TUV ohrievam v elektrickom bojleri (tatramat 150l)
    s pozdravom t.

  19. Chcel by som sa opytat kolko cca stoji taketo vetranie. A akym sposobom dokurujete a ohrievate TUV ??

    dakujem

  20. zefo, je doplnený ďalší článok o vetraní, kde rozoberám aj tebou spomínanú rekuperačnú jednotku … a bohužiaľ nejde iba o funkčnosť
    s pozdravom t.

  21. konštrukčne môže nastať takýto rozdiel, v tých aerovitaloch je rekuperačné zariadenie menšie, na tej jednotke, akú ste poslali, nastáva odovzdávanie tepla skoro po celej dĺžke jednotky, a myslím, že (pri ideálnych podmienkach) je účinnosť vyššia. Pri ideálnych píšem preto, lebo presne túto jednotku som mal v kúpeľni ako druhú v poradí (ako prvá bola jednotka od siegenie AeroPlus, ktorá ale nefungovala podľa mojej predstavy) – nanešťastie sa ani ona neosvedčila, má 2 veľké nevýhody (chýbajúcu spätnú klapku a vrtuľu ventilátora von na fasáde-v mrazoch zamŕza kondenz a jednotka je NEFUNKČNÁ) – vydržte chvíľu, už pripravujem článok „vetranie ll.“ kde sa venujem hlavne kúpelke, ktorú som doteraz nedokázal vyriešiť, a tak tam skončil zatiaľ obyčajný ventilátor
    s pozdravom t.

  22. Pekný článok, ďakujem za informácie. Pozrel som sa na podrobné informácie o jednotkách Aerovital a prekvapila ma udávaná účinnosť iba 50%, nie je to málo ? Dajú sa bežne nájsť rekuperátory s účinnosťou cez 70%, napr. http://dufa.vltava2000.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=RG6880, neviem však ako je to s porovnaním ceny. Mimochodom, ako ste merali účinnosť ? Zmeraním teploty vyfukovaného vzduchu ? Ďakujem.

  23. Rekuperačné jednotky sú Aerovital od firmy Siegenia-Aubi, dodávateľ bol p.Jasič, cez ktorého som si teraz po dvoch rokoch objednával všetky filtre na výmenu. Myslím, že sklad majú v Banskej Bystrici, ale to si nie som istý.

  24. Dobry clanok,

    rekuperaciu povazujem pri stavbe domu za samozrejmost. Ako alergik sa obavam rozvodov a centralnej jednotky…
    Kto bol dodavatel jednotiek?

    Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.